KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ NEDİR? NE DEĞİLDİR? DESTEK KAPSAMI? NASIL BAŞVURU YAPILIR? ŞARTLARI NELERDİR? SÜREÇ NASIL İŞLER?

Herkesin adeta şehir efsanesi olarak dilden dile dolaştırdığı “50.000 TL hibe veriyorlarmış” , “Girişimcilere 50.000 TL destek varmış ama devlet bize verir mi? ya da “Devlet 50.000 TL destek veriyor ama herkes alamaz dediler” konusuna bir açıklık getirmeyi düşündük ve bu amaçla değerli toplumumuza bu işin aslı astarı nedir onu anlatmak istiyoruz.

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ NEDİR? NE DEĞİLDİR? DESTEK KAPSAMI? NASIL BAŞVURU YAPILIR? ŞARTLARI NELERDİR? SÜREÇ NASIL İŞLER?

1. Öncelikle KOSGEB Nedir? Ne değildir? Kimdir? sorusuna bir cevap bulalım.

KOSGEB nedir?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur kendileri. KOSGEB’in açılımı; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak bilinir. KOSGEB, genel itibariyle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin ekonomideki rolünü, etkinliğini ve rekabet güçlerini artırmak ve bu kapsamda çeşitli destekler vererek; KOBİ’ lere devletin yanında olduğunu hissettirmek ve onları güçlendirmek amacıyla kurulmuştur. KOSGEB, aynı zamanda girişimcilere destek vererek onların iş fikirlerini hayata geçirmelerine olanak sağlayan güzide bir kurumumuzdur.

Her ne kadar bizim toplumumuzdaki girişimciler ile Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin, KOSGEB’le münsebetleri, devletle uğraşmak olarak algılansa da; yurt dışında örneğin Amerika Birleşik Devletlerinde bizim KOSGEB’ in karşılığı olan SBA “The U.S. Small Business Administration” (Küçük İşletmeler İdaresi) oldukça önemli hatta hayati bir kurumdur ve girişimciler ya da işletmeler buradan fon sağlayabilmek için öncelikle bu alanları aşındırır.

Ne yazık ki bizim toplumumuzda Girişimciler ve KOBİ’ler için son derece hayati olan KOSGEB “devletle uğraşmayalım, süreçler ağır” ya da “yaptık olmadı zor bu işler” mantığıyla yeteri kadar ilgi görmemekte; ilgi gösterenleri de ağır işleyiş ve bürokratik evraklar ile iş yoğunluğu sebepli gerekçeler kurumdan/destekten uzaklaştırmaktadır.

KOSGEB şartsız şurtsuz destek veren bir kurum değildir elbette…Destek alma şartları yönetmelik ve yönergelerle çeşitli kriterlere dayanmaktadır. Hatta bu kriterler süreci bilmeyenler ya da daha önce bu işlerle uğraşmamış olanlar için zor gelebilir.. Ancak gözünüz korkmasın. Devletin, yazıyla çalıştığından hareketle, söz uçar yazı kalır misali, destek almak için birkaç yazılı evrak hazırlamanız ve bu evrakları usulüne uygun olarak sunmanız gerekir ki diğer devlet kurumlarına oranla daha kolaydır bu işlemler...

2. Artık KOSGEB’ i tanıdığımıza ve analizimizi de yaptığımıza göre KOSGEB’in sunduğu girişimcilik desteği nedir? Kapsamı hangi desteklerden oluşur? konusuna bir göz atalım isterseniz.

KOSGEB’in sunduğu Girişimcilik Desteği ve Kapsamı Nedir?

KOSGEB in sunduğu girişimcilik desteği 50.000 TL hibe ve 100.000 TL faizsiz geri ödemeli destekten oluşmaktadır.

Destek oranları, işletmenizi hangi bölgede kuracağınıza ve engelli, gazilik, şehit yakını, kadın veya erkek olmanıza bağlı olmakla birlikte; KOSGEB’ in vermiş olduğu 50 bin TL’ lik hibe destek aşağıdaki üç (3) kalemden oluşmaktadır.

a. İşletme Kuruluş Desteği: 2000 TL. (Geri Ödemesiz.)

İşletmenizi kurarken ödemek zorunda kaldığınız noter masrafı muhasebeci ücreti, oda kayıt ücreti gibi maliyetlerinizi karşılamak için verilir.

b. Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği: *18.000 TL. (Geri Ödemesiz.)

İşletmenizi kurarken alacağınız; tefrişat, masa, sandalye, koltuk, bilgisayar, televizyon, buzdolabı, klima ve ihtiyacınız olan diğer demirbaş ve teçhizatlar için verilir.

(* 1.ve 2. Bölgelerde %60** ; 3,4,5 ve 6. Bölgelerde %70** olarak uygulanır.)

(** Girişimcinin: Kadın Girişimci, Gazi, Birinci derecede şehit yakını veya Engelli olması halinde 1 ve 2. bölgede %80 ; 3,4,5 ve 6. Bölgelerde %90 olarak uygulanır.)

c. İşletme Giderleri Desteği: *30.000 TL (Geri Ödemesiz)

İşletmenizi kurduktan sonra işyeri kira ödemelerinize ve çalıştıracağınız personele maaş desteği şeklinde iki yıl boyunca üst limit 30.000 TL olmak üzere KOSGEB tarafından size verilir.

(* 1.ve 2. Bölgelerde %60** ; 3,4,5 ve 6. Bölgelerde %70** olarak uygulanır.)

(** Girişimcinin: Kadın Girişimci, Gazi, Birinci derecede şehit yakını veya Engelli olması halinde 1 ve 2. bölgede %80 ; 3,4,5 ve 6. Bölgelerde %90 olarak uygulanır.)

100.000 TL lik Faizsiz geri ödemeli destek ise yalnızca işletmenizde demirbaş olarak kullanılacak makine, teçhizat, ofis donanımı ya da yazılım için verilmektedir. Bunların haricinde al-sat yapacağınız ürünler ya da boya bakım onarım gibi hizmetler için bu destek verilmemektedir.

3. Destekten kimlerin yararlanıp yararlanamayacağına bakmak için dilerseniz tersten gidelim. Destekten yararlanamayacak olanlar dışında herkes destekten yararlanabilir.

Destekten faydalanamayacak olan toplumun bireyleri şunlardır:

 • İş fikri desteklenen sektörler arasında olmayanlar,
 • Son 1 (bir) yıl içerisinde aynı faaliyet konusunda (Güncel NACE-Ekonomik Faaliyet Sınıflamasında yer alan 4’lü koda göre); şahıs işletmesi olanlar veya bir işletmede %50’den (elliden) fazla ortaklığı bulunanlar,
 • Mevcutta kendisine ait gerçek kişi statüsünde başka bir işletmesi bulunanlar,
 • Mevcutta tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir işletmede %50’den (elliden) fazla ortaklığı bulunanlar,
 • Destek sürecinde; başka bir işletme/kurum/kuruluşta SGK hükümlerine tabi olarak (adına başka işletme ya da kurum tarafından prim yatırılan) çalışanlar,
 • Girişimcinin, desteklenecek İşletmede, işletme kurucu ortaklarından olmayanlar ve kurucu ortaklık payı % 30 dan az olanlar,
 • Daha önce bu destekten faydalanmış olan girişimciler,

KOSGEB’ in Girişimcilik Desteğinden faydalanamazlar.

Bu şartlar dışında kalan ve Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini başarıyla tamamlamış toplum bireyleri bu destekten faydalanmak için başvuru yapabilirler.

4. KOSGEB’ e Destek başvurusu yapabilmeniz için öncelikle “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine” katılmanız gerekir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Katılmak için ne yapmalıyım?

www.kosgeb.gov.tr sayfası üzerindeki “Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Duyuruları” sekmesinden bulunduğunuz ili (farklı bir ilde de katılabilirsiniz) seçerek listede çıkan eğitimlerden istediğinize e-devlet üzerinden (Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu seçeneğinden) başvuru yaparak, ilgili bölümdeki mülakat tarihi ve saatinde verilen adreste hazır bulunarak eğitime şahsen başvuru yapabilirsiniz.

Mülakat sonucuna göre eğitime girmeye hak kazandığınız takdirde, 4 günlük eğitim süreciniz ilgili tarihlerde başlamış olacaktır. Bu arada çok sık unutulan ve sıklıkla tartışmalara konu olan e-devlet üzerinden başvuru yapmayı da unutmamanız gerekir. Eğitim tarihinden bir hafta önce ama en iyisi mülakata gitmeden önce mutlaka www.turkiye.gov.tr adresinden, e-devlet şifreniz ile giriş yaparak ve gitmek istediğiniz kurs yerini ve tarihini seçerek kayıt yapmanız yeterli olacaktır. Eğitimler genellikle 09:00-16:00 saatleri arasında 4 gün boyunca sürmektedir. Eğer çalışmıyor, işsizlik maaşı almıyor ve emekli değil iseniz günlük 20 TL’lik ücret alarak KOSGEB’ in desteklerinden daha eğitim sürecinde faydalanmaya başlıyorsunuz. Bakınız, devlet size işletme kurmanız için daha eğitim safhasında desteğe başlıyor. Artık işletme kurup ticarete atılmak da size kalıyor.

5. Süreç Nasıl İşler?

50.000 TL lik KOSGEB desteği alma sürecinin nasıl işlediğini kısaca maddelendirelim...

 • İş fikrinin desteklenip desteklenmeyeceğine bak.
 • Destek alabilecek şartlara sahip olduğunu teyit et.
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katıl.
 • İşletmeni kur. (vergi kaydı, ticaret odası-esnaf odası kaydı ve bağkur kaydını yaptır.)
 • İş planı hazırla (iş fikrine yönelik; pazarlayacağınız ürünler/hizmetler nelerdir? Hedef kitleniz nedir? Hangi pazarlama stratejilerini kullanacaksınız? işletmeyi nasıl yöneteceksiniz vb. gibi bilgilerin olduğu ayrıntılı bir iş planı hazırlamalısınız.)
 • Alacağın demirbaşlara ilişkin proforma faturaları hazırla.
 • Hazırladığın bu tüm evraklarla başvurunu, KOSGEB İl Müdürlüklerine Yap.

İlk alternatif bu aşamaları kendiniz yönetebilir evrakları ve iş planınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ancak bu hazırlıkları yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. Destekten eksiksiz ve tam olarak yararlanmak için bu püf noktalara dikkat etmeniz sizin açınızdan önemlidir. Atladığınız noktalar, destekleri eksik almanıza ya da hiç destek alamamanıza neden olabilir. Malum, devlet eksik evrakla ya da günü geçmiş evrakla değil para ödemek; günahını bile vermez :).

İkinci alternatif bunun için bir profesyonelle anlaşma yapabilir gerekli evrakların hazırlanmasını talep edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu anlaşma yapacağınız firma ya da kişinin güvenilir olup olmadığına, yetkinliklerine ,daha önce desteklerle ilgili çalışmaları olup olmadığına bakmanızdır. Destek miktarı 50.000 TL lik hibe olunca, kaz gelecek yerden tavuk da esirgemeyebilirsiniz...

Hayalinizdeki İşi kurma yolculuğunuzda iyi şanslar ve başarılar...