KOSGEB’in 2019 Hibe Girişimci Desteği ile ilgili bilinmeyenler? Geleneksel Girişimci Desteği nedir? İleri Girişimci Desteği nedir? İşletme Kuruluş Hibe Desteği ne kadar oldu? Performans Hibe Desteği nedir? Makine, Teçhizat, Yazılım Desteği nasıl değişti?

KOSGEB 2019 yılında farklı bir Girişimcilik Desteğinin uygulanacağını duyurmuştu. 2019 ‘a girilmesiyle beraber şekil değiştiren Girişimcilik Desteği, “Geleneksel Girişimci Desteği” ve “İleri Girişimci Desteği” olmak üzere ikiye ayrıldı.

KOSGEB’in 2019 Hibe Girişimci Desteği ile ilgili bilinmeyenler? Geleneksel Girişimci Desteği nedir? İleri Girişimci Desteği nedir? İşletme Kuruluş Hibe Desteği ne kadar oldu? Performans Hibe Desteği nedir? Makine, Teçhizat, Yazılım Desteği nasıl değişti?

2019’da İş kurmayı düşünenler için KOSGEB’ in Girişimciliği Geliştirme Destek Programı (Hibe Destek) hakkında merak edilenler:

KOSGEB 2019 yılında farklı bir Girişimcilik Desteğinin uygulanacağını duyurmuştu. 2019 ‘a girilmesiyle beraber şekil değiştiren Girişimcilik Desteği, “Geleneksel Girişimci Desteği” ve “İleri Girişimci Desteği” olmak üzere ikiye ayrıldı. Hatta kafe, bakkal, lokanta vs. açacak girişimciler (2018’in son çeyreğinde Girişimcilik Destek Programının şekil değiştireceği duyurulmuştu) 2018’ in sonuna kadar KOSGEB’ e başvurularını düşürmek için adeta zamanla yarışarak 50 bin TL hibe desteği almak için ter döktüler. Aslında doğru bir hareket tarzı izlediler, çünkü aşağıda detaylarını paylaşacağımız “Geleneksel Girişimciler” (KOSGEB’ in 2019 lügatı) için 2019 daki destek miktarı çeşitli performans kriterlerine bağlı olarak değişiklik gösterecek. Yani KOSGEB artık işletmelere “Ne Kadar Performans, O Kadar Destek” diyor. Kıyaslama yaparak size ışık tutacak olan 2018 yılı ve öncesi uygulanan “Girişimcilik Desteğine” bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB, 2019’ da Girişimcilere iki ayrı destek modeli uygulayacak. Bunlardan ilki “Geleneksel Girişimci Desteği” ikincisi ve yüksek meblağlı destek miktarına sahip olan “İleri Girişimci Desteği”.

A.“Geleneksel Girişimci Desteği”’ nde kafe restoran, kuruyemişçi, kasap, tamirhane vs. (örnekleri artırabilirsiniz.) olarak esnaflık yapacak girişimcilere verilecek destek miktarı maksimum 60.000 TL ile sınırlı kalmaktadır.

Bu desteğin alt bileşenleri ise şöyle:

1.Kuruluş Desteği:

Gerçek Kişi / Şahıs işletmeleri için 5.000 TL
Sermaye Şirketleri için 10.000TL

2.Performans Desteği:
2.1. Birinci yıl işletmenizde çalışan personel gün sayısı (SGK priminin yattığı gün sayısı geçerlidir.)

180-539 gün 5.000 TL
540-1079 gün 10.000 TL
1080 ve üstü gün 20.000 TL

2.2 İkinci yıl için de yukarıdaki birinci yıl için olan kriterler geçerlidir.

Yukarıda bahsettiğimiz 2 desteği bir örnekle açıklayacak olursak; örneğin Ahmet Ersin bey, usta bir kasap olarak; yaşadığı muhite KOSGEB desteğiyle bir kasap dükkanı açmak istiyor. Bu aşamada Ahmet Bey ‘in KOSGEB’ e başvurusu onaylandığı taktirde, eğer işletmesi şahıs firması ise 5.000TL, sermaye şirketi ise 10.000TL kuruluş desteği alacak. İlaveten firmasında eğer SGK primi ödemek suretiyle işçi çalıştırır ise yukarıda 2.1. maddesinde verilen gün sayılarına karşılık gelen tutarları, ilk yıl ve ikinci yıl ayrı ayrı alabilecektir.

“Geleneksel Girişimci Desteği” nde yukarıda bahsettiğimiz iki madde dışında, girişimciler için başka bir destek maalesef ki bulunmuyor.

Yukarıda bahsettiklerimizden hareketle “Girişimciliği Geliştirme Destek” programı ile KOSGEB’ in 2019 öncesi uyguladığı “Girişimcilik Destek Programı” arasında bariz farklar bulunmaktadır. En büyük fark ise işletmenizde eğer işçi çalıştırır iseniz fazla destek alabiliyor olmanızdır. Malum Ocak 2019 öncesi uygulanan girişimcilik desteğinde, KOSGEB’ in Desteklediği sektörler içerisinde olan bir işletme açtığınızda, kritersiz, şartsız, şurtsuz 50.000 TL hibe alabiliyordunuz. 2019 ve sonrasında ise değerlendirmeye tabisiniz.

B. İleri Girişimci Desteği

Bu değişen destekte göze çarpan asıl bomba ise; “İleri Girişimci Desteği” ki burada 360.000 TL ye kadar hibe destek alma imkanınız bulunmakta. Ancak buradaki temel konu şu: imalat sektöründe bir işletme açacaksanız bu desteği alabilme ihtimaliniz var. İmalat yapmadan, perakende ya da toptan ticaret yapacaksanız o zaman “İleri Girişimcilik Desteği” nden değil; Geleneksel Girişimci Desteği” nden faydalanıyorsunuz. Aslında ulusal politikalara paralel olarak KOSGEB’in vermek istediği mesajı şöyle değerlendirebiliriz; “Üreten Türkiye için, imalat sanayii destekliyoruz.”

İleri girişimci desteğinin kapsamını açacak olursak; bağlantıdaki İleri Girişimci Programı Kapsamındaki Faaliyet Konuları Tablosu nda belirtilen imalat faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere bir işletme açacak iseniz, işte o zaman 360.000 TL ye kadar destek alabilmeniz söz konusu olabiliyor. Burada şöyle bir de ayrıntı var: “Geleneksel Girişimci Desteğinde” işinizi kurarken size lazım olacak Makine Teçhizat ve Yazılım desteklenmez iken; “İleri Girişimci Desteğinde” kurmak istediğiniz imalat alanının teknoloji düzeyine göre;

Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi için 100.000TL,
Orta Yüksek Teknoloji Düzeyi için 200.000 TL,
Yüksek Teknoloji Düzeyi için 300.000TL ye kadar.
Makine Teçhizat ve Yazılım desteği alabiliyorsunuz.
“İleri Girişimci Desteğinde” de “Geleneksel Girişimci Desteğinde” olduğu gibi Kuruluş Desteği ve Performans Desteği alabiliyorsunuz.

1.Kuruluş Desteği:

Gerçek Kişi / Şahıs işletmeleri için 5.000 TL
Sermaye Şirketleri için 10.000TL

2.Performans Desteği:
2.1. Birinci yıl işletmenizde çalışan personel gün sayısı (SGK priminin yattığı gün sayısı geçerlidir.)

180-539 gün 5.000 TL
540-1079 gün 10.000 TL
1080 ve üstü gün 20.000 TL

2.2 İkinci yıl için de yukarıdaki birinci yıl için olan kriterler geçerlidir.

“İleri Girişimci Desteğinin” son destek kalemi ise “Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği nde; işletmenizi geliştirmek için eğitim, idari ve finansal yönetim danışmanlığı anlamında çeşitli kuruluşlardan alacağınız 10.000 TL ye kadar olan giderleriniz de desteklenmektedir. Böylece “Girişimcilik Desteği” kapsamında KOSGEB’ den 360.000 TL ye kadar hibe destek alabilirsiniz” cümlesini de açıklamış olduk.

Burada bahsettiğimiz temel farkların dışında ocak 2019 öncesi Girişimcilik Destek Programına kıyasla bazı başvuru kriterlerinin de değiştiğini görüyoruz. Örnek olarak, önceki programda “Son bir yıl içerisinde aynı nace kodunda işletmesi olanlar başvuru yapamaz” kriterine karşılık, yeni destek paketinde “Başvuru tarihinden 3 yıl öncesine kadar herhangi bir işletmesinin bulunmaması” şartı aranmaktadır ki bu şart başvuru yapmak isteyen insanları kısıtlayabilecek bir kriterdir. Yeni programa başvuru kriterlerinde buna benzer çeşitli farklılıklar göze çarpmaktadır. Detaylarını Çağrı Merkezimizden (0850 30 30 170) öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak KOSGEB’ in, eski Girişimcilik Destek Programına göre; Girişimciliği Geliştirme Destek programında imalat sanayiyi hedef aldığını ve bu kapsamda kesenin ağzını açtığını ancak esnaf girişimcilerinde dostu değilse de; (azalan destekler bakımında bu tabiri kullanıyoruz) arkadaşı olmaya devam eden bir politikayla destek süreçlerini devam ettirdiğini görüyoruz.